ZEYTTİNYAĞI SÜTÜ NEDİR

Posted by admin 06/09/2017 0 Comment(s)

ZEYTİNYAĞI SÜTÜ YALANI 


Değerli Egebay müşterileri burada piyasada fayiş fiyatla satılan ve tamamen insanlarımızı kandırmaya yönelik olarak olarak pazarlanan zeytin sütü yalanını açıklamak istiyorum.


Zeytinyağında en kaliteli olarak tabir edileni soğuk sıkım yağlardır.İlk sıkımda preslemeyle elde edilen veya en düşük ısı seviyesi uygulanan bu yağlar 1.sınıftır.Ardından 2. tur zeytinyağı sıkımı yapılır ve yine 30-35 derece arası bir sıcak su zeytin hamuruna verilir zaten vücut sıcaklığının altında yapılan her sıkım makbuldur.


En son kalan posaya yani fabrika tabiriyle pirinaya artık ısı verilmez çünkü hamurda çok az yağ kalmıştır işte bu hamur çuvallara veya keçeden yapılan bezlere konulur uygun bir yere asılır bazende üzerine hafif ağırlık bırakılır.Zamanla bu zeytin hamuru artık çürümeye,mikrop üretmeye başlar ayrıca hamurdan çıkan yağda açık havaya uzun süre maruz kaldığı için tadı ağırlaşır,çürüyen posadan da yüksek asitli ve kalitesi çok düşük yağ çıkar.


İşte geldik mevzunun asıl kısmına köylünün eskiden kızartmalarda,sabun yapımında kullandığı bu yağ şimdilerde çok yüksek fiyatlarla zeytin sütü veya zeytinyağı sütü olarak satılmaktadır.Buradan benim tavsiyem lütfen vatandaşlarımız bu kalitesiz zeytinyağını almasınlar ve bu tarz uyanık hilebaz satıcılardan uzak dıursunlar.Saygılarımla


MURAT ÇELİK

Leave a Comment